Ticari Plakalar Şube Müdürlüğü

İletişim Bilgileri

Adres

Gürsu Mh. Atatürk Bulvarı 390 Sk. Konyaaltı / ANTALYA

Telefon

(0 242) 321 84 88-89

Faks

(0 242) 312 71 53

Birim Yöneticisi

Selçuk TORUN (Şube Müdürü V.)

Görev ve Sorumluluklar

Ticari Plaka İşlemleri Şube Müdürlüğünün görevleri şunlardır:
a) Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde 10553 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile tahdit getirilen, Ticari Taksi, Minibüs, Umum Servis Araçları ile Büyükşehir Belediyesi denetimde çalışan toplu taşım araçları, 6360 sayılı yasa ile Büyükşehir Belediye sınırlarına dahil edilen ilçelerdeki ticari taksiler, minibüsler, umum servis araçları ve karayolu toplu taşım araçlarının, araç yenileme, plaka takma ve plaka çekme işlemlerini yönetmelikler ve UKOME Genel Kurul Kararları ile belirlenen şartlar doğrultusunda yapmak.
b) Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde toplu taşımacılık hizmetlerinin geliştirilmesi ve disiplin altına alınması, korsan taşımacılığın önlenmesi amacıyla; ticari taksi, ticari minibüs ve umum servis araçları ile toplu taşım araçlarının Denetim Komisyonu tarafından denetlenmesini yürütmek.
c) Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Ticari araçlar için Tahsis Belgesi, Uygunluk Belgesi ve Çalışma Ruhsatı düzenlenmek
ç) Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan servis araçlarına “Okul Güzergah İzin Belgesi, Personel Güzergah İzin Belgesi, Ücretsiz Müşteri Servisi İzin Belgesi” vermek.
d) Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren şirketlerin özmal olan araçlarına “Personel ve Okul Güzergah İzin Belgesi” vermek. (Kreş, gündüz bakımevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk yuvaları ve okul öncesi özel eğitim kurumları vb.)
e) Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ticari taksilere ilişkin ihtiyaç ve talepleri, ilgili yönetmelikler de dikkate alınarak incelemek ve değişiklik yapılması gereken durumlarda (sayı, sınır, konum, vb.), önerileri Şube Müdürlüğü görüşüyle beraber UKOME Genel Kurulunda görüşülmesi için UKOME Şube Müdürlüğü’ne iletmek.
f) Şube Müdürlüğünü ilgilendiren konulara ilişkin hukuksal süreçleri takip etmek,
g) Şube Müdürlüğünü ilgilendiren ve UKOME Genel Kurulunda görüşülmesi gereken konularda; ön incelemeler ile gerekli tüm bilgi ve belgeleri hazırlamak, müdürlük görüşüyle beraber UKOME Şube Müdürlüğüne iletmek.